Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Psycholog, psychoteraputa, psychiatra? Kiedy i do kogo się udać?

PSYCHOLOG:
Ukończenie 5-letnich studiów na kierunku psychologii nadaje mu już odpowiednie uprawnienia do pracy w tym zawodzie. Może jednak się dokształcać poprzez różne kursy, szkolenia i specjalizacje.
Do psychologa warto udać się, kiedy gorszy nastrój utrzymuje się przez dłuższy czas. Praca z psychologiem zazwyczaj kończy się po kilku/kilkunastu wizytach.
 
PSYCHOTERAPEUTA:
Jest to psycholog, który ukończył dodatkowe 4 lata studiów na kierunku psychoterapii.
Jego praca polega na pomocy pacjentom z zaburzeniami i chorobami psychiatrycznymi, np. depresją, zaburzeniami odżywiania czy zaburzeniami osobowości. Działają oni w różnych nurtach - każdy różni się sposobem pracy z pacjentem. Praca z psychoterapeutą zazwyczaj nie kończy się na jednym spotkaniu, może to trwać nawet do kilku lat. Najlepszy efekt przynosi terapia oraz równoległe zażywanie leków przepisanych przez psychiatrę. 
 
PSYCHIATRA:
Jest to lekarz, który po ukończeniu studiów i 13-miesięcznego stażu podyplomowego ukończył dodatkową specjalizację w zakresie psychiatrii. Psychiatra jako jedyny może przepisać odpowiednie leki, często też zalecając współpracę pacjenta z psychoterapeutą. Diagnozuje osoby zmagające się z chorobami lub zaburzeniami psychicznymi.
 
Mam nadzieję, że po tym artykule będziecie wiedzieć, kiedy i do kogo się wybrać. Pamiętajcie, że zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak i psychiczne. Chodzenie do psychologa, psychoterapeuty bądź psychiatry nie jest powodem do wstydu.
Nawet największy twardziel może uronić łezkę!
 
Natalia Wichrowska - kl. 3A