Psycholog, psychoteraputa, psychiatra? Kiedy i do kogo się udać?
PSYCHOLOG:
Ukończenie 5-letnich studiów na kierunku psychologii nadaje mu już odpowiednie uprawnienia do pracy w tym zawodzie. Może jednak się dokształcać poprzez różne kursy, szkolenia i specjalizacje.
Do psychologa warto udać się, kiedy gorszy nastrój utrzymuje się przez dłuższy czas. Praca z psychologiem zazwyczaj kończy się po kilku/kilkunastu wizytach.
PSYCHOTERAPEUTA:
Jest to psycholog, który ukończył dodatkowe 4 lata studiów na kierunku psychoterapii.
Jego praca polega na pomocy pacjentom z zaburzeniami i chorobami psychiatrycznymi, np. depresją, zaburzeniami odżywiania czy zaburzeniami osobowości. Działają oni w różnych nurtach - każdy różni się sposobem pracy z pacjentem. Praca z psychoterapeutą zazwyczaj nie kończy się na jednym spotkaniu, może to trwać nawet do kilku lat. Najlepszy efekt przynosi terapia oraz równoległe zażywanie leków przepisanych przez psychiatrę.
PSYCHIATRA:
Jest to lekarz, który po ukończeniu studiów i 13-miesięcznego stażu podyplomowego ukończył dodatkową specjalizację w zakresie psychiatrii. Psychiatra jako jedyny może przepisać odpowiednie leki, często też zalecając współpracę pacjenta z psychoterapeutą. Diagnozuje osoby zmagające się z chorobami lub zaburzeniami psychicznymi.
Mam nadzieję, że po tym artykule będziecie wiedzieć, kiedy i do kogo się wybrać. Pamiętajcie, że zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak i psychiczne. Chodzenie do psychologa, psychoterapeuty bądź psychiatry nie jest powodem do wstydu.
Nawet największy twardziel może uronić łezkę!
Natalia Wichrowska - kl. 3A