Kolejna lekcja filmowa
Dnia 17.12.2021 odbyła się kolejna lekcja filmowa organizowana przez p. Edytę Cap w kinie Muranów. Tym razem klasa 2A wybrała się na film pt. „Combat girls: krew i honor” w reżyserii Davida Wnendt’a.
Film przedstawia historię młodej Niemki - Marisy, która należy do ugrupowania neonazistów, czyli ludzi, którzy traktują swój naród i jego kulturę jako najwyższe dobro. Neonazistów cechuje rasizm, antysemityzm, nienawiść wobec obcokrajowców. Obwiniają wszystkich za upadek moralny swego kraju. Bliskie im są poglądy faszystowskie, czasy III. Rzeszy i sam Adolf Hitler. Żydzi, ciemnoskórzy, Azjaci nie są dla nich ludźmi. Nie mają prawa żyć.
Marisa – główna bohaterka - swoim kontrowersyjnym wyglądem i agresywnym sposobem bycia potwierdza przynależność do ugrupowania skinów. W ich świecie nienawiść, alkohol, narkotyki, przemoc i brutalne imprezy są na porządku dziennym. Na jej fascynację neonazizmem miał bezpośredni wpływ jej dziadek, były żołnierz Wehrmachtu. Między wnuczką a dziadkiem od zawsze panuje nierozerwalna więź, oparta na zrozumieniu i szacunku. Oprócz dziadka, jej chłopak - Sandro - również należy do tej grupy. To jej imponuje.
W trakcie filmu dołącza do nich inteligentna nastolatka Svenja, terroryzowana w domu przez ojczyma. Dopiero wśród neonazistów czuje się pewna siebie, silna, a zarazem wolna.
Kluczowym wątkiem dramatu jest spotkanie przez Marisę młodego emigranta - Rasula. Na początku traktuje go bardzo brutalnie, lecz z biegiem czasu zaczyna zastanawiać się, czy jej nazistowskie poglądy są słuszne. Powoli próbuje otworzyć swoje zaślepione oczy. Kiedy dochodzi do wniosku, że agresja nie ratuje świata i myśli o radykalnej zmianie swojego życia - dochodzi do tragedii...
Obojętność rodziców, nuda, bezradność, brak perspektyw jakiegokolwiek rozwoju czy samotność doprowadzają młodzież do skrajnych emocji. Niezaspokojone potrzeby przynależności do grupy budzącej respekt otoczenia są doskonałą okazją do wylansowania się, do stania się kimś ważnym w grupie, do pokazania się przed innymi, wreszcie do wiary we własne możliwości. Tylko za jaką cenę?
Według nas „Combat girls. Krew i honor” to film pełen agresji i przemocy. Pokazuje świat przepełniony nienawiścią, brakiem uczuć, miłości, pozytywnych emocji i właściwych wzorców z dzieciństwa. Nie występują tu dobre relacje międzyludzkie i przyjaźń.
Kiedy główna bohaterka zaczyna wreszcie rozumieć, że przynależność do neonazistów nie jest taka, jak wydawało jej się od dziecka, niestety jest już za późno na zmiany...
Może ktoś z Was, na odmianę świątecznego klimatu chciałby obejrzeć coś szokującego i zaskakującego. W takim razie zachęcamy do zmierzenia się z tą filmową historią.
Maria Kłósek, Karol Właszczuk - kl. 2A