Wycieczka do Muzeum Narodowego
2 września br. klasy 3A i 4A pod opieką nauczycieli - pani Edyty Cap i pana Karola Drózda - wybrały się do Muzeum Narodowego na dwie wystawy.
Pierwszą z nich była wystawa czasowa poświęcona twórczości Stanisława Witkiewicza "Witkacego" - wszechstronnego artysty, filozofa, jak i pisarza. Ekspozycja składała się głównie z niekonwencjonalnych dzieł, które zmieniają sposób myślenia o sztuce. Witkacy skupiał się na nietypowej formie przekazu. Jego dzieła emanują intensywnością przeżyć metafizycznych oraz refleksjami socjologicznymi. Na wystawie mogliśmy obejrzeć ponad 500 jego prac: fotografii, obrazów, rysunków i pasteli. Znajdują się tam również materiały wideo, a także ikoniczne dzieła innych twórców, takich jak: W. Kandinsky, U. Boccioni, R. Schlichter, M. Ernst.
Druga wystawa to Galeria Sztuki XIX wieku. Można na niej obejrzeć arcydzieła oraz prace najwybitniejszych polskich artystów takich, jak: S. Wyspiański, O. Boznańska, J. Matejko, A. Gierymski, M. Gierymski, J. Fałat, J. Chełmoński, J. Malczewski i wiele innych. Wystawa, oprócz polskich dzieł, prezentuje również wybrane prace twórców francuskich, niemieckich, austriackich, rosyjskich, holenderskich oraz fińskich. Dzięki temu możemy zaobserwować różnice między dziełami powstającymi w tym samym czasie w różnych krajach. Wystawa ukazuje bogactwo oraz różnorodność nurtów malarskich XIX wieku. Wyeksponowane zostały również odbitki na papierach fotograficznych, szklane negatywy i spora kolekcja fotografii. Najważniejszymi pracami, na które należałoby zwrócić uwagę są moim zdaniem: "Bitwa pod Grunwaldem" i "Stańczyk" - Jana Matejki czy "Portret Adama Mickiewicza na Judahu skale" - Walentego Wańkowicza.
Obie wystawy wywarły na nas niemałe wrażenie, w szczególności zwróciliśmy uwagę na różnorodność form prezentowanych ma nich prac. Ze względu na to, że pierwsza wystawa trwa tylko do 9 października br. gorąco zachęcam do wizyty w Muzeum Narodowym każdego, kto jeszcze tego nie zrobił. My miło spędziliśmy czas, jednocześnie poszerzając naszą wiedzę historyczną.
tekst i zdjęcia: Karol Właszczuk - kl. 3A