Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Wycieczka do Muzeum Narodowego

2 września br. klasy 3A i 4A pod opieką nauczycieli - pani Edyty Cap i pana Karola Drózda - wybrały się do Muzeum Narodowego na dwie wystawy.

Pierwszą z nich była wystawa czasowa poświęcona twórczości Stanisława Witkiewicza "Witkacego" - wszechstronnego artysty, filozofa, jak i pisarza. Ekspozycja składała się głównie z niekonwencjonalnych dzieł, które zmieniają sposób myślenia o sztuce. Witkacy skupiał się na nietypowej formie przekazu. Jego dzieła emanują intensywnością przeżyć metafizycznych oraz refleksjami socjologicznymi. Na wystawie mogliśmy obejrzeć ponad 500 jego prac: fotografii, obrazów, rysunków i pasteli. Znajdują się tam również materiały wideo, a także ikoniczne dzieła innych twórców, takich jak: W. Kandinsky, U. Boccioni, R. Schlichter, M. Ernst.

Druga wystawa to Galeria Sztuki XIX wieku. Można na niej obejrzeć arcydzieła oraz prace najwybitniejszych polskich artystów takich, jak: S. Wyspiański, O. Boznańska, J. Matejko, A. Gierymski, M. Gierymski, J. Fałat, J. Chełmoński, J. Malczewski i wiele innych. Wystawa, oprócz polskich dzieł, prezentuje również wybrane prace twórców francuskich, niemieckich, austriackich, rosyjskich, holenderskich oraz fińskich. Dzięki temu możemy zaobserwować różnice między dziełami powstającymi w tym samym czasie w różnych krajach. Wystawa ukazuje bogactwo oraz różnorodność nurtów malarskich XIX wieku. Wyeksponowane zostały również odbitki na papierach fotograficznych, szklane negatywy i spora kolekcja fotografii. Najważniejszymi pracami, na które należałoby zwrócić uwagę są moim zdaniem: "Bitwa pod Grunwaldem" i "Stańczyk" - Jana Matejki czy "Portret Adama Mickiewicza na Judahu skale" - Walentego Wańkowicza.

 

Obie wystawy wywarły na nas niemałe wrażenie, w szczególności zwróciliśmy uwagę na różnorodność form prezentowanych ma nich prac. Ze względu na to, że pierwsza wystawa trwa tylko do 9 października br. gorąco zachęcam do wizyty w Muzeum Narodowym każdego, kto jeszcze tego nie zrobił. My miło spędziliśmy czas, jednocześnie poszerzając naszą wiedzę historyczną.

tekst i zdjęcia: Karol Właszczuk - kl. 3A