Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Uzależnienie od nikotyny dotyka także młodzież

Nikotynizm jest to uzależnienie od nikotyny. U nastolatków już od dawna jest to bardzo powszechny problem, zaczynają w bardzo młodym wieku, wiąże się z to konsekwencjami zdrowotnymi.

Według badań aż 60% palaczy sięga po swojego pierwszego papierosa przed czternastym rokiem życia. Chęć sięgnięcia po papierosa przez młodzież pojawia się, gdy chcą zaimponować rówieśnikom. Ich złudną myślą jest to, że paląc papierosa są doroślejsi. Czasem bywa i tak, że palenie w towarzystwie jest normą, osoba która nigdy nie sięga po używkę, jest poniżana i wykluczana z grupy. Młodzież sięga również po nikotynę aby odreagować, odstresować się czy poradzić sobie z napotkanymi porażkami. 

Nie jest to jednak dobry sposób, popadnięcie w uzależnienie w tak młodym wieku prowadzi do uszczerbków na zdrowiu, takich jak: osłabienie układu immunologicznego, większa podatność na choroby układu krążenia, zawały, udary czy też niewydolność serca.

Osoby, które zaczęły palić przed piętnastym rokiem życia, średnio żyją 8 lat krócej.

Jakiś czas temu zyskały popularność również e-papierosy, młodzież równie chętnie po nie sięga. Te urządzenia dostarczają więcej nikotyny, w porównaniu do papierosa zwykłego. Oddziałują również bezpośrednio na jamę ustną, powodując problemy z zębami, nieświeży oddech oraz zwiększone ryzyko raka ucha, oka bądź gardła.

 

 Uważam, że nie możemy pominąć palenia biernego. Polega ono na wdychaniu dymu papierosowego przez osobę niepalącą, jest to mieszanka dwóch rodzajów dymu:

  • głównego strumienia dymu - tego wydychanego przez palacza
  • bocznego strumienia dymu - pochodzi on z dopalającej się końcówki, ten rodzaj ma większe stężenie związków rakotwórczych i jest bardziej toksyczny niż zwykły. Dzięki temu, że ma mniejsze cząsteczki, szybciej przedostaje się do płuc.

 

Moim zdaniem nawet nie warto próbować papierosa, ponieważ może to poprowadzić do uzależnienia. Skutki tego wymieniłam powyżej.

Rozwijajcie się w swoim sporcie i nie palcie papierosów!!!

 

Natalia Wichrowska - kl. 2A

 

 

źródła:

https://wylecz.to/uzaleznienia/palenie-wsrod-nastolatkow-jakie-sa-skutki-w-okresie-dojrzewania/

https://parenting.pl/palenie-wsrod-mlodziezy

https://www.nowafarmacja.pl/blog/czym-jest-bierne-palenie-i-jakie-sa-jego-skutki#Palenie_bierne_-_co_to_jest

https://www.nowafarmacja.pl/blog/czym-jest-bierne-palenie-i-jakie-sa-jego-skutki#Palenie_bierne_-_co_to_jest