Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Recepta na spokojne święta

Jest to okres szczególnie stresujący dla każdego z nas - kupowanie prezentów, zapraszanie gości, dużo sprzątania i gotowania. Dochodzą do tego jeszcze czasem kłótnie z rodziną. Wszystko to nas wymęcza: i psychicznie, i fizycznie - przez co same Święta nie sprawiają nam wtedy już tak wielkiej radości.

Co zrobić, aby Święta były miłe, spokojne i rodzinne, a nie czasem pełnym stresu, kłótni i podenerwowania? Aby się tego dowiedzieć, zachęcamy Cię do przeczytania dalszej części artykułu.

1) Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę. Rozłóż sobie w czasie listę rzeczy do zrobienia. O najważniejsze sprawy zadbaj już wcześniej. Wtedy przynajmniej będziesz miał/a wszystko rozplanowane i zniknie coroczny przedświąteczny chaos.

2) Nie załamujmy się błahostkami. Nieudana potrawa, poplamiony obrus czy nieumyte szyby to nie koniec świata! Nie wszystko musi być zapięte na ostatni guzik. Boże Narodzenie to przede wszystkim czas, kiedy spotykamy się z rodziną i to właśnie na niej powinniśmy się najbardziej skupić.

3) Przy gotowaniu lub sprzątaniu niech każdy podzieli się obowiązkami. Wtedy nikt nie będzie wchodził sobie w drogę i spokojnie będzie mógł się zająć swoimi sprawami.

4) Unikajmy przy świątecznym stole rozmów o polityce i innych drażliwych tematach. Wiadome jest, że większość kłótni wtedy spowodowane jest właśnie przez to. Jeśli wiesz, że jakiś temat jest szczególnie drażliwy dla Twojej rodziny, powstrzymaj się i nie poruszaj go. Znajdź inny temat, który dobrze wpłynie na atmosferę a nie ją zepsuje.

5)Jeśli wiesz, że Twój sąsiad, przyjaciel czy ogólnie ktoś Ci bliski spędza święta sam, zaproś go do siebie na kolację. Nikt nie powinien spędzać Świąt Bożego Narodzenia samemu. To przede wszystkim czas radości i uprzejmości, a nie samotności i smutku. Nikt na to nie zasługuje.

Mamy nadzieję, że dzięki tym radom Wasze Święta będą przyjemniejsze. Niech to będzie dla każdego czas wyrozumiałości, uprzejmości, radości i spokoju!

Wesołych Świąt dla wszystkich!

 

tekst: Julia Trawińska, Aleksandra Kamska - kl.  3A