Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Podsumowanie VIII edycji ogólnopolskiego projektu IPN

Od czterech lat uczniowie naszej szkoły biorą udział w tym projekcie. Opiekunem i koordynatorem projektu jest wicedyrektor ds. pedagogicznych – Pani Dorota Rutkowska-Zając. Każdego roku nasze prace przygotowywane pod kierunkiem Pani Rutkowskiej-Zając zajmują wysokie miejsca w ogólnopolskiej klasyfikacji.

Realizując ten projekt uczniowie mieli za zadanie spotkać się z byłą więźniarką obozu Ravensbruck (lub osobą, która była deportowana w czasie II wojny światowej do Związku Radzieckiego), przeprowadzić wywiad i stworzyć materiał filmowy mówiący o tamtych, jakże trudnych, chwilach. Uczniowie przygotowując swoje prace poznali zasady tworzenia notacji historycznej.  

Celem projektu było m. in. przekazanie uczniom wiedzy o funkcjonowaniu systemów totalitarnych: nazizmu i komunizmu. Projekt był niezapomnianą lekcją żywej historii, która uczy tolerancji, wrażliwości i zrozumienia dla drugiego człowieka. Od roku szkolnego 2016/2017 projekt został objęty patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Agaty Kornhauser–Dudy.

W dniu 21 kwietnia odbyła się uroczystość, podczas której przedstawiono wyróżnione prace z 9 szkół z całej Polski w obecności 11 ocalałych więźniarek obozu Ravensbruck. Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów: Marcin Kuk i Paweł Frelik. Podczas prezentacji uczniowie byli bardzo przejęci mówiąc o przeżyciach Pań, które również nie kryły wzruszenia widząc tak duże zaangażowanie młodzieży.

Wieczorem, tego samego dnia, uczniowie spotkali się z Pierwszą Damą RP – Panią Agatą Kornhauser–Dudą. Uczniowie podzielili się swoimi refleksjami o realizowanym projekcie. Najważniejszą sprawą dla młodych ludzi był bezpośredni kontakt ze starszymi ludźmi. Podczas spotkań uczniowie często widzieli wzruszenie, jakie towarzyszyło opowiadaniom o tych bardzo ciężkich czasach.

W niedzielę odbyły się centralne uroczystości 73. Rocznicy wyzwolenia więźniów obozu koncentracyjnego Ravensbruck, w których udział wzięła Pierwsza Dama RP. Złożono kwiaty i zapalono znicze przy pomniku „Niosąca”. Odbyła się również msza św. w języku polskim celebrowana przez arcybiskupa Andrzeja Dzięgę, metropolitę szczecińsko–kamińskiego.