Motoryka ciała i jej znaczenie w rozwoju sportowym
Motoryka sportowa, bo ona interesuje nas najbardziej, to doskonalenie i usprawnianie ciała, podnoszenie sprawności fizycznej poprzez wzrost skuteczności ruchów, zwiększenie efektywności nauki ruchów, stymulowanie rozwoju poprzez ruch. Na możliwości fizyczne i tempo rozwoju wpływają: wiek, płeć, przebyte kontuzje, budowa ciała, predyspozycje ruchowe i ich zakres, dieta i sposoby odżywiania, temperament i sprawność zmysłowa, psychika, oddziaływanie środowiska zewnętrznego, stan zdrowotny. Sportowcy uprawiający odmienne dyscypliny muszą posiadać cechy motoryczne, które są dla nich solidnym fundamentem do rozwoju w danej dziedzinie. Jest to „motoryczność podstawowa”, na którą składają się dwie zdolności: mobilność i stabilność, konieczne do wykorzystania pełni potencjału cech motorycznych. Te cechy powinny być rozwinięte wysoko u wszystkich sportowców.
Kolejny poziom to „motoryczność ukierunkowana”, czyli zapotrzebowania stawiane sportowcom przez odmienne dyscypliny sportowe. Wyróżniamy 7 cech motorycznych: siła, szybkość, gibkość, koordynacja ruchowa, moc, wytrzymałość, zręczność. Osoby uprawiające różne dyscypliny, takie jak piłka nożna i pływanie będą musiały poświęcić każdej z wymienionych cech tyle samo czasu, na te same partie ciała. Jest to powód rozpowszechnienia treningów motorycznych wśród sportowców. Dzięki szczegółowej analizie i wyodrębnieniu cech, które są dominujące w danej dyscyplinie – najlepsi sportowcy stają się jeszcze lepsi, a poziom wielu dyscyplin wzniósł się na znacznie wyższy poziom. Dobre przygotowanie motoryczne zmniejsza ilość kontuzji i urazów. Zawodnicy są lepiej przygotowani i mniej podatni na ich powstawanie, mogą osiągnąć szybszą i bardziej efektywną progresję w każdej dyscyplinie sportowej. Ważną rolę odgrywa trener, który musi pilnować zachowania odpowiedniej proporcji w rozwoju cech motorycznych.
Ostatnim etapem przygotowania motorycznego jest „technika”, na którą składają się specyficzne wzorce ruchowe dla danej dyscypliny sportowej. Jednak do sukcesu potrzebne jest opanowanie wszystkich trzech poziomów motoryki.
Podsumowując, motoryka obecnie jest nieodzownym elementem sportu oraz sportowców. Często stanowi o przewadze danego sportowca czy drużyny. Najlepsi sportowcy właśnie motoryce poświęcają większość swojego czasu w trakcie okresu przygotowawczego Za przykład można podać Roberta Lewandowskiego czy Igę Świątek. Warto zadbać o motorykę od samego początku rozpoczęcia przygody ze sportem, chociaż wydaje się ona monotonna i żmudna.
tekst: Jakub Oleksiejuk - kl. ID