"Katyń Pro Memoria" - #katynpromemoria #zapalswiatlopamieci
W tym roku obchodzimy 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. W związku z tym Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, działające pod kontrolą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stworzyło interaktywny i trójjęzyczny: polsko-rosyjsko-angielski portal www.katynpromemoria.pl w ramach kampanii "Katyń Pro Memoria. Zapal światło pamięci", aby rozpowszechniać w Polsce, jak i poza jej granicami, wiedzę o Katyniu.
Strona daje możliwość przeprowadzenia wirtualnego spaceru po Polskim Cmentarzu Wojennym. Dzięki temu osoby, które nie mają szansy odwiedzić go osobiście, mogą zobaczyć, jak wygląda katyński Memoriał w rzeczywistości. Na portalu można też usłyszeć "Głosy z przeszłości" Ofiar, ich bliskich, jak i świadków ekshumacji, a ich pisemne wspomnienia czytają wybitni aktorzy, w tym m. in.: Jan Englert, Piotr Fronczewski czy Andrzej Chyra.
Poprzez tę kampanię Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia pragnie także upamiętnić Ofiary Zbrodni, wśród których byli również nauczyciele. Portal www.katynpromemoria.pl umożliwia zapalenie symbolicznego znicza konkretnej Ofierze. Jego zapalenie pozwala nie tylko oddać cześć spoczywającym w Katyniu, ale także - poprzez krótki biogram - poznać ich historię. W niecałe 24 godziny od uruchomienia portalu udało się zapalić już wirtualne światło każdej spośród 4415 Ofiar.
Zachęcamy wszystkich do włączenia się w tę inicjatywę i wspólnego zapalenia łącznie 22 000 zniczy także tym, którzy spoczywają w Charkowie, Miednoje, Bykowni i innych nieustalonych miejscach pochówku.