Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

"Fotograf wojny"

23 lutego br. klasa 2A wybrała się na kolejny seans filmowy - „Fotograf wojny” – w kinie Muranów z p. Edytą Cap. Tematyka filmu nawiązuje do aktualnych, bardzo przykrych i przejmujących wydarzeń na wschodzie Europy.

„Fotograf wojny” w reżyserii Borisa Benjamina Bertrama to film dokumentalny, przedstawiający psychologiczny portret duńskiego fotografa, który od wielu lat dokumentuje swoją pracę na frontach i w strefach wojny. Główny bohater - Jan - ma świadomość, że codziennie, z każdym kolejnym zleceniem fotograficznym, ryzykuje utratę zdrowia, a nawet  życia. Jest wysyłany w miejsca bardzo niebezpieczne. Bez cenzury uwiecznia wstrząsające obrazy wojny i kluczowe momenty walki o prawa człowieka. Zdjęcia, które zrobił obu stronom konfliktu palestyńsko-izraelskiego, a także w Rwandzie i Darfurze, pokazują niewyobrażalne okrucieństwo i ludobójstwo. Dziecko przygotowujące zamach w Mosulu, kobieta patrząca na morze z ruin hotelu w Mogadiszu to obrazy, które zostają w pamięci i nie można obok nich przejść obojętnie. Takie zdjęcia są dowodem na to, że otaczający nas świat jest brutalny. Moim zdaniem są również nadzieją i pewnego rodzaju ostrzeżeniem, że jesteśmy w stanie uniknąć takich wydarzeń w przyszłości, zrobić cokolwiek aby nie miały miejsca. Najbardziej utkwiły mi w pamięci czarno-białe fotografie z Haiti, przedstawiające skutki trzęsienia ziemi w 2010 r. 

        Nagle w życiu fotografa wszystko się komplikuje. Kiedy jego była żona umiera na raka mózgu i w Kopenhadze czeka na niego czwórka dzieci, diametralnie zmienia swoje życie. Nie może już poświęcać się tylko i wyłącznie pracy, musi zostać odpowiedzialnym ojcem i odbudować relacje z dziećmi. Troska o rodzinę i zapewnienie im bezpieczeństwa otwiera Janowi oczy i pozwala zrozumieć ludzi, którzy szukają lepszego jutra.

Według mnie film jest wiarygodny, pokazuje ludzi w ekstremalnych warunkach – w obliczu śmierci, cierpienia i rozpaczy. Uważam, że każdy z nas powinien mieć świadomość istnienia takich sytuacji. Tym bardziej - w obliczu aktualnych wydarzeń w Ukrainie - gorąco zachęcam do obejrzenia tego dokumentu.

Karol Właszczuk – kl. 2A