"Fotograf wojny"
23 lutego br. klasa 2A wybrała się na kolejny seans filmowy - „Fotograf wojny” – w kinie Muranów z p. Edytą Cap. Tematyka filmu nawiązuje do aktualnych, bardzo przykrych i przejmujących wydarzeń na wschodzie Europy.
„Fotograf wojny” w reżyserii Borisa Benjamina Bertrama to film dokumentalny, przedstawiający psychologiczny portret duńskiego fotografa, który od wielu lat dokumentuje swoją pracę na frontach i w strefach wojny. Główny bohater - Jan - ma świadomość, że codziennie, z każdym kolejnym zleceniem fotograficznym, ryzykuje utratę zdrowia, a nawet życia. Jest wysyłany w miejsca bardzo niebezpieczne. Bez cenzury uwiecznia wstrząsające obrazy wojny i kluczowe momenty walki o prawa człowieka. Zdjęcia, które zrobił obu stronom konfliktu palestyńsko-izraelskiego, a także w Rwandzie i Darfurze, pokazują niewyobrażalne okrucieństwo i ludobójstwo. Dziecko przygotowujące zamach w Mosulu, kobieta patrząca na morze z ruin hotelu w Mogadiszu to obrazy, które zostają w pamięci i nie można obok nich przejść obojętnie. Takie zdjęcia są dowodem na to, że otaczający nas świat jest brutalny. Moim zdaniem są również nadzieją i pewnego rodzaju ostrzeżeniem, że jesteśmy w stanie uniknąć takich wydarzeń w przyszłości, zrobić cokolwiek aby nie miały miejsca. Najbardziej utkwiły mi w pamięci czarno-białe fotografie z Haiti, przedstawiające skutki trzęsienia ziemi w 2010 r.
Nagle w życiu fotografa wszystko się komplikuje. Kiedy jego była żona umiera na raka mózgu i w Kopenhadze czeka na niego czwórka dzieci, diametralnie zmienia swoje życie. Nie może już poświęcać się tylko i wyłącznie pracy, musi zostać odpowiedzialnym ojcem i odbudować relacje z dziećmi. Troska o rodzinę i zapewnienie im bezpieczeństwa otwiera Janowi oczy i pozwala zrozumieć ludzi, którzy szukają lepszego jutra.
Według mnie film jest wiarygodny, pokazuje ludzi w ekstremalnych warunkach – w obliczu śmierci, cierpienia i rozpaczy. Uważam, że każdy z nas powinien mieć świadomość istnienia takich sytuacji. Tym bardziej - w obliczu aktualnych wydarzeń w Ukrainie - gorąco zachęcam do obejrzenia tego dokumentu.
Karol Właszczuk – kl. 2A