Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Dlaczego musimy nosić maseczki?

Wielu z nas zadaje sobie pytanie, po co w ogóle są maseczki lub: czy noszenie maseczki wpłynie na to, że się nie zarażę. Pytania te stawiane są dlatego, że w mediach i na stronach internetowych podawane są przeróżne odpowiedzi, które są bardzo rozbieżne od siebie. Jednak badania naukowe przeprowadzane na bieżąco, wynikające z wybuchu pandemii, pokazują wszystko jasno i wyraźnie: koronawirus rozprzestrzenia się głównie drogą kropelkową, więc założenie maseczki utrudnia wirusowi przenoszenie się na inne osoby. 

Gdy zakładamy maseczkę - to nie chronimy tylko siebie, lecz przede wszystkim - ludzi wokół nas. Gdy w danym miejscu/budynku znajduje się grupa osób i każda z nich ma założoną maseczkę, procentowa możliwość zarażenia się maleje. Lecz gdy chociaż nawet jedna osoba nie ma nakrycia na usta i nos, procentowa możliwość zarażenia momentalnie wzrasta.

Jest to wirus, który nie sprzyja wykrywaniu go. Uczniowie najczęściej przechodzą go bezobjawowo, ale osoby starsze czy inne, przebywające z nimi w domu, mają po kontakcie z wirusem Covid-19 większe problemy, które mogą wywołać poważny uszczerbek na zdrowiu lub w skrajnych przypadkach nawet śmierć. 

Maseczki nie chronią nas w stu procentach, ale zmniejszają ryzyko zarażenia. Zakrywanie nosa i ust w miejscach publicznych jest bardzo ważne, jeżeli zależy nam na dobru swoich bliskich, jak i osób przebywających w tym samym pomieszczeniu, co my. 

Pamiętajmy o noszeniu maseczek, bo jest to bardzo istotna sprawa i nie należy jej ignorować!

 

Jakub Szyszkowski, Antoni Borkiewicz, Wojtek Kukliński - kl. 2G

 

* tekst powstał w ramach zajęć z Edukacji Medialnej