Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Czym jest e-sport?

Czym jest e-sport?

Słowo sport wszystkim kojarzy się z wysiłkiem fizycznym, natomiast w e-sporcie wysiłek jest tylko psychiczny. Sporty elektroniczne stają się nową i ciągle rozwijającą się dyscypliną.

Definicje:

Wikipedia podaje:

Sport - wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych na wszelkich poziomach.

Sport elektroniczny (e-sport) - forma rywalizacji, w której przedmiotem działań zawodników są gry komputerowe. Zawody e-sportowe często przyjmują formę zorganizowanej wieloosobowej gry komputerowej, gdzie zawodowi gracze prowadzą rozgrywkę indywidualnie lub w drużynach, zebrani fizycznie (tzw. LAN party) lub przez Internet.

Jak wyglądają mecze w e-sporcie?

Zawodnicy oraz ich zespoły siadają za swoimi stanowiskami komputerowymi, a widzowie mogą obserwować ich zmagania np. na żywo na telebimach i w Internecie oraz np. na jednym z polskich kanałów sportowych. Rozgrywki i zmagania graczy przyciągają rzesze fanów dopingujących wybraną osobę lub zespół. Publiczności zawsze towarzyszą ogromne emocje. Drużyny najczęściej rywalizują w turniejach: DOTA (gra strategiczna RTS), Counter Strike: Global Offensive – CS:GO (typ FPS – tzw. „strzelanka”), Star Craft (gra strategiczna science- fiction), League of Legends – LoL (gra strategiczna).

W Polsce

W Polsce od 2013 roku globalną stolicą e-sportu są Katowice – tamtejszy Spodek i Międzynarodowe Centrum Kongresowe, gdzie zorganizowanych zostało już sześć imprez Intel Extreme Masters, czyli mistrzostw świata gier komputerowych. Organizatorami są Intel i ESL, największa na świecie organizacja e-sportowa.

Bibliografia:
https://dokariery.pl/-/e-sport

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sport_elektroniczny

 

Tekst przygotował: Symeon Rejt