Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

80. Rocznica wyjścia Armii Andersa

22 marca 2022 r. delegacja naszej szkoły została zaproszona przez Senat RP do wzięcia udziału w konferencji poświęconej 80. rocznicy wyjścia żołnierzy Armii Generała Władysława Andersa z „nieludzkiej ziemi”.

Organizatorami wydarzenia była senacka Komisja Obrony Narodowej oraz Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.

Konferencję otworzył wicemarszałek Senatu - pan Marek Pęk. Gościem honorowym była córka gen. Andersa - pani Anna Maria Anders, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Republice Włoskiej i Republice San Marino.

W programie konferencji znalazły się wykłady:

- „Dzieci tułacze” – uratowani przez gen. Andersa i ich dalsze losy, przedstawiony przez dr Krzysztofa Kawęckiego z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej;

- drugi zaprezentowany przez dr hab. Pawła Skibińskiego, profesora UW - „Generał Anders na białym koniu – znaczenie gen. Andersa po II wojnie światowej”;

- ostatni wykład dotyczył ewakuacji Armii gen. Andersa ze Związku Sowieckiego do Iranu w 1942 r. Przedstawił go dr hab. Sławomir Kalbarczyk z Biura Badań Historycznych IPN.

Konferencja była bardzo ciekawa i treściwa, zakończyła się owocną dyskusją. Dla naszych uczniów (i uczniów z jeszcze 4 innych szkół z całej Polski) była to „żywa” lekcja historii – pani Anna Maria  Anders - córka Patrona naszego liceum - ciekawie przedstawiła losy zesłanych naszych rodaków – jeńców wojennych i internowanych przez ZSRR, tworzenie Polskiej Armii na Wschodzie w czasie II wojny światowej oraz jej wędrówkę ku ojczyźnie. Pani Ambasador w swoim wystąpieniu nawiązała również do ostatnich wydarzeń, tj. napaści Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę.

Dla zainteresowanych warto dodać, że na stronie www.senat.gov.pl w podręcznym archiwum ostatnich transmisji można posłuchać ww. wykładów.

Po konferencji nasi uczniowie mieli okazję zwiedzić Sejm RP.

Takie wydarzenia, gdzie historia łączy się ze współczesnością, są bezcenną nauką dla wszystkich, w której coraz dobitniej brzmią słowa naszego Patrona - generała broni Władysława Andersa: „Odrzućmy wszystko, co nas dzieli i bierzmy wszystko, co nas łączy w pracy i w walce o wolność i niepodległość Polski”.

 

Karol Właszczuk, kl. 2A