80. Rocznica wyjścia Armii Andersa
22 marca 2022 r. delegacja naszej szkoły została zaproszona przez Senat RP do wzięcia udziału w konferencji poświęconej 80. rocznicy wyjścia żołnierzy Armii Generała Władysława Andersa z „nieludzkiej ziemi”.
Organizatorami wydarzenia była senacka Komisja Obrony Narodowej oraz Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.
Konferencję otworzył wicemarszałek Senatu - pan Marek Pęk. Gościem honorowym była córka gen. Andersa - pani Anna Maria Anders, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Republice Włoskiej i Republice San Marino.
W programie konferencji znalazły się wykłady:
- „Dzieci tułacze” – uratowani przez gen. Andersa i ich dalsze losy, przedstawiony przez dr Krzysztofa Kawęckiego z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej;
- drugi zaprezentowany przez dr hab. Pawła Skibińskiego, profesora UW - „Generał Anders na białym koniu – znaczenie gen. Andersa po II wojnie światowej”;
- ostatni wykład dotyczył ewakuacji Armii gen. Andersa ze Związku Sowieckiego do Iranu w 1942 r. Przedstawił go dr hab. Sławomir Kalbarczyk z Biura Badań Historycznych IPN.
Konferencja była bardzo ciekawa i treściwa, zakończyła się owocną dyskusją. Dla naszych uczniów (i uczniów z jeszcze 4 innych szkół z całej Polski) była to „żywa” lekcja historii – pani Anna Maria Anders - córka Patrona naszego liceum - ciekawie przedstawiła losy zesłanych naszych rodaków – jeńców wojennych i internowanych przez ZSRR, tworzenie Polskiej Armii na Wschodzie w czasie II wojny światowej oraz jej wędrówkę ku ojczyźnie. Pani Ambasador w swoim wystąpieniu nawiązała również do ostatnich wydarzeń, tj. napaści Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę.
Dla zainteresowanych warto dodać, że na stronie www.senat.gov.pl w podręcznym archiwum ostatnich transmisji można posłuchać ww. wykładów.
Po konferencji nasi uczniowie mieli okazję zwiedzić Sejm RP.
Takie wydarzenia, gdzie historia łączy się ze współczesnością, są bezcenną nauką dla wszystkich, w której coraz dobitniej brzmią słowa naszego Patrona - generała broni Władysława Andersa: „Odrzućmy wszystko, co nas dzieli i bierzmy wszystko, co nas łączy w pracy i w walce o wolność i niepodległość Polski”.
Karol Właszczuk, kl. 2A