Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

80. Rocznica wyjścia Armii Andersa

22 marca 2022 r. delegacja naszej szkoły została zaproszona przez Senat RP do wzięcia udziału w konferencji poświęconej 80. rocznicy wyjścia żołnierzy Armii Generała Władysława Andersa z „nieludzkiej ziemi”.

Organizatorami wydarzenia była senacka Komisja Obrony Narodowej oraz Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.

Konferencję otworzył wicemarszałek Senatu - pan Marek Pęk. Gościem honorowym była córka gen. Andersa - pani Anna Maria Anders, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Republice Włoskiej i Republice San Marino.

W programie konferencji znalazły się wykłady:

- „Dzieci tułacze” – uratowani przez gen. Andersa i ich dalsze losy, przedstawiony przez dr Krzysztofa Kawęckiego z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej;

- drugi zaprezentowany przez dr hab. Pawła Skibińskiego, profesora UW - „Generał Anders na białym koniu – znaczenie gen. Andersa po II wojnie światowej”;

- ostatni wykład dotyczył ewakuacji Armii gen. Andersa ze Związku Sowieckiego do Iranu w 1942 r. Przedstawił go dr hab. Sławomir Kalbarczyk z Biura Badań Historycznych IPN.

Konferencja była bardzo ciekawa i treściwa, zakończyła się owocną dyskusją. Dla naszych uczniów (i uczniów z jeszcze 4 innych szkół z całej Polski) była to „żywa” lekcja historii – pani Anna Maria  Anders - córka Patrona naszego liceum - ciekawie przedstawiła losy zesłanych naszych rodaków – jeńców wojennych i internowanych przez ZSRR, tworzenie Polskiej Armii na Wschodzie w czasie II wojny światowej oraz jej wędrówkę ku ojczyźnie. Pani Ambasador w swoim wystąpieniu nawiązała również do ostatnich wydarzeń, tj. napaści Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę.

Dla zainteresowanych warto dodać, że na stronie www.senat.gov.pl w podręcznym archiwum ostatnich transmisji można posłuchać ww. wykładów.

Po konferencji nasi uczniowie mieli okazję zwiedzić Sejm RP.

Takie wydarzenia, gdzie historia łączy się ze współczesnością, są bezcenną nauką dla wszystkich, w której coraz dobitniej brzmią słowa naszego Patrona - generała broni Władysława Andersa: „Odrzućmy wszystko, co nas dzieli i bierzmy wszystko, co nas łączy w pracy i w walce o wolność i niepodległość Polski”.

 

Karol Właszczuk, kl. 2A