Informacja Administratora

6 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Sportu

Międzynarodowy Dzień Sportu to i dla nas wyjątkowa data!

Z tej okazji zorganizowaliśmy specjalne wydarzenie - spotkanie ze sportem paraolimpijskim.

Gośćmi specjalnej gali byli:

1. Pani Magdalena Wojciechowska – Zastępca Burmistrza Dzielnicy Śródmieścia m. st. Warszawy;
  2. Pan Andriej Demczuk – Mistrz Igrzysk Paraolimpijskich z Rio;
  3. Pan Grzegorz Pluta – Mistrz Igrzysk Paraolimpijskich z Londynu;
  4. Pan Stefan Makowski – Wicemistrz Igrzysk Paraolimpijskich z Aten oraz nauczyciel historii w naszej szkole;
  5. Pan Adrian Stykowski – przedstawiciel Polskiego Związku Niepełnosprawnych START, przedstawiciel Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego;
  6. Pan Andrzej Brajter – tytularnego ambasadora Brazylii;
  7. Pani Katarzyna Brajter – przedstawicielka Stowarzyszenia SHOM;
  8. Pani Magdalena Pelczyńska – przedstawicielka Fundacji Legia.

Nasi uczniowie, którzy na co dzień wyczynowo uprawiają różne dyscypliny sportowe, a wielu z nich bierze udział w zawodach krajowych i międzynarodowych osiągając najwyższe wyniki, mieli okazję zapoznać się ze sportem paraolimpijskim. Poznaliśmy historię Igrzysk Paraolimpijskich i mogliśmy spotkać się na żywo z medalistami szermierki na wózkach. Zaprezentowano nie tylko materiały filmowe, ale też odbył się specjalny pokaz szermierki na wózkach z udziałem Mistrzów Paraolimpijskich, a wcześniej - krótkie przedstawienie tej dyscypliny, zasad rywalizacji i sposobów punktacji.

Cała gala nosiła tytuł: Międzynarodowy Dzień Sportu „Integracja poprzez przyjaźń” – miało to wyjątkowy wydźwięk, szczególnie teraz - wobec trwającej właśnie wojny na terenie Ukrainy.

Nasz gość – p. Andriej Demczuk – reprezentant Ukrainy na Igrzyskach Paraolimijskich w Rio – w przejmujący sposób mówił młodzieży i wszystkim zebranym o przekraczaniu granic własnych lęków i barier, o konieczności codziennego zmagania się z przeciwnościami losu, o sile przyjaźni, jaką teraz wykazują Polacy i Europejczycy wobec Ukrainy nękanej niesprawiedliwym atakiem Rosji. Podkreślał, że tak, jak w zawodnikach (nie tylko paraolimpijskich) można zobaczyć odwagę, upór i determinację w dążeniu do osiągnięcia celu, tak teraz od nas wszystkich zależy przyszły porządek świata.

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Sportu okazały się także lekcją człowieczeństwa – okazją do refleksji nad pojęciami dobra i zła, pokoju i wojny, wolności i niewoli, sprawiedliwości i nierówności… Oby przyszła taka gala mogła odbyć się w czasie pokoju u naszych sąsiadów!