Podsumowanie VIII edycji ogólnopolskiego projektu IPN "O tym nie wolno zapomnieć - spotkania z kobietami, które przeżyły piekło obozów i łagrów"

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

 Realizując ten projekt uczniowie mieli za zadanie spotkać się z byłą więźniarką obozu Ravensbruck (lub osobą, która była deportowana w czasie II wojny światowej do Związku Radzieckiego), przeprowadzić wywiad i stworzyć materiał filmowy mówiący o tamtych, jakże trudnych, chwilach. Uczniowie przygotowując swoje prace poznali zasady tworzenia notacji historycznej.  

Celem projektu było m. in. przekazanie uczniom wiedzy o funkcjonowaniu systemów totalitarnych: nazizmu i komunizmu. Projekt był niezapomnianą lekcją żywej historii, która uczy tolerancji, wrażliwości i zrozumienia dla drugiego człowieka. Od roku szkolnego 2016/2017 projekt został objęty patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Agaty Kornhauser–Dudy.

W dniu 21 kwietnia odbyła się uroczystość, podczas której przedstawiono wyróżnione prace z 9 szkół z całej Polski w obecności 11 ocalałych więźniarek obozu Ravensbruck. Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów: Marcin Kuk i Paweł Frelik. Podczas prezentacji uczniowie byli bardzo przejęci mówiąc o przeżyciach Pań, które również nie kryły wzruszenia widząc tak duże zaangażowanie młodzieży.

Wieczorem, tego samego dnia, uczniowie spotkali się z Pierwszą Damą RP – Panią Agatą Kornhauser–Dudą. Uczniowie podzielili się swoimi refleksjami o realizowanym projekcie. Najważniejszą sprawą dla młodych ludzi był bezpośredni kontakt ze starszymi ludźmi. Podczas spotkań uczniowie często widzieli wzruszenie, jakie towarzyszyło opowiadaniom o tych bardzo ciężkich czasach.

W niedzielę odbyły się centralne uroczystości 73. Rocznicy wyzwolenia więźniów obozu koncentracyjnego Ravensbruck, w których udział wzięła Pierwsza Dama RP. Złożono kwiaty i zapalono znicze przy pomniku „Niosąca”. Odbyła się również msza św. w języku polskim celebrowana przez arcybiskupa Andrzeja Dzięgę, metropolitę szczecińsko–kamińskiego.

Ravensbruck to dzielnica niemieckiego miasta Fustenberg, położonego nad jeziorem Schwedt. To właśnie tu w 1938 r. na rozkaz Heinricha Himmlera rozpoczęto budowę największego na terenie Niemiec obozu dla kobiet. Pierwsze Polki, które trafiły do obozu, były działaczkami towarzystw społeczno–oświatowych, Związku Polaków w Niemczech, Związku Harcerstwa Polskiego. Do obozu trafiło około 40 tysięcy polskich kobiet i dziewcząt. Pochodziły one z rodzin inteligenckich. W większości były zaangażowane w działalność Armii Krajowej. Więźniarki były zmuszane do niewolniczej pracy. Budowały drogi, pracowały przy produkcji amunicji i uzbrojenia. Na grupie polskich więźniarek przeprowadzano eksperymenty pseudomedyczne, w wyniku których prawie wszystkie traciły życie lub zostawały kalekami. Niemcy nazywali je „królikami”, a z czasem „królami” ze względu na odwagę.

Do obozu Ravensbruck trafiły też kobiety i dziewczęta z walczącej podczas powstania Warszawy. Pierwsze transporty zaczęły przychodzić w połowie sierpnia 1944. Pod koniec 1944 na terenie obozu została wybudowana komora gazowa. Poniosło w niej śmierć około 6 tysięcy osób. Popiół ze spalonych ciał Niemcy wrzucali do jeziora. W związku z tym, każdego roku podczas uroczystości wyzwolenia obozu do jeziora wrzucane są róże.

W obozie koncentracyjnym Ravensbruck i jego 40 podobozach więziono około 140 tysięcy kobiet, mężczyzn i dzieci. Dziesiątki tysięcy więźniarek zmarło wskutek katastrofalnych warunków panujących w obozie.

Zwiedzając obóz można zobaczyć ogromną księgę , w której znajduje się 13 tysięcy nazwisk więźniów. Niemcom udało się przed zajęciem obozu przez Armię Czerwoną zniszczyć prawie całą dokumentację obozu.

 

J. Jagielska

 

 

 

certyfikat

Dobry Start logo

Sportowy Anders

c622ff1183b7fb00f9316af3e574016f facebook logo black png facebook logo 400 400

um baner 500