Śladami stanu wojennego

13 grudnia  odbyła się wycieczka mająca na celu przybliżenie historii stanu wojennego, w której udział wzięły klasy licealne. Wyjście zostało zorganizowane we współpracy z IPN.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 10:20 przy Placu Konstytucji, gdzie jeden z naszych kolegów miał przyjemność udzielić wywiadu dla Jedynki Polskiego Radia. Potem udaliśmy się na przejażdżkę zabytkowym autobusem marki „Ikarus”. Podróż z Placu Konstytucji do Szkoły Głównej Służby Pożarniczej nie była długa, lecz bardzo intensywna. W tym czasie została nam opowiedziana cała historia stanu wojennego w pgułce tzn. jak do niego doszło oraz jak został zażegnany . Cały wykład był przerywany licznymi piosenkami, takimi jak „Mury” lub „Ballada o Janku Wiśniewskim”. Wybór SGSP nie był przypadkowy, gdyż w 1981 roku mieściła się tam Wyższa Oficerska Szkoła Pożarnictwa, której to studenci przeprowadzili strajk,a jego pacyfikacja była preludium stanu wojennego. Po dotarciu  do SGSP zostaliśmy oprowadzeni po zabytkowym budyneku szkoły. Spacer po szkole został zakończony fragmentem filmu w Auli im.Ks.Jerzego Popiełuszkoi, gdzie również zostały nam przedstawione zasady rekrutacji do owej szkoły. Podczas czekania na autobus powrotny zostaliśmy wpuszczeni do garaży, gdzie mieliśmy okazję wsiąść za kierownicę wozu strażackiego i dowiedzieć się trochę wiecej na temat pracy w straży pożarnej.
W trakcie podróży powrotnej znów mieliśmy okazję usłyszeć kilka utworów muzycznych z tamtych czasów, a wszystko zakończyło się niespodzianką i ogromnym zaskoczeniem dla nas.była dla nas. Tuż przed Placem Konstytucji nasz autobus został zatrzymany przez radiowóz MO - do pojazdu wkroczyła grupa ludzi przebranych za milicjantów.

Bez wątpienia wycieczka bardzo spodobała się uczniom i wywarła na nich duże wrażenie. Tego rodzaju zajęcia, które łączą wiedzę, zabawę i możliwość doświadczenia czegoś na własnej skórze najlepiej wpływają na młodzież, która dzięki temu staje się bardziej świadoma swojej historii i otaczającego ich świata.

Patryk Dudek, kl. IIA