Zajęcia w sądzie

W dniu 30 listopada odbyła się wycieczka klasy IIA  do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Wyjście zostało zorganizowane dzięki mamie jednego z uczniów -  pani Joannie Radzyńskiej-Głowackiej. Pani sędzia opowiedziała trochę o historii całego budynku, którego budowa zakończyła się w 1938 roku. W czasie II wojny światowej gmach przylegał do granic warszawskiego getta. Wojnę budynek sądu przetrwał  prawie w idealnym stanie i bardzo szybko zaczął normalnie funkcjonować.

Po krótkim zapoznaniu się z historią, uczniowie zostali podzieleni na grupy, a następnie zostały im przydzielone rózne zadania. Miały one to pokazać, jak należy poruszać się po sądzie i gdzie znaleźć rzeczy, które mogą nam być potrzebne w przyszłości, np. gdzie pobiera się zaświadczenie o niekaralności wymagane czasem przy przyjęciu do pracy. Każde zadanie kończyło się w sali rozpraw - tam pani Joanna Radzyńska-Głowacka opowiedziała uczniom trochę o swojej pracy oraz dodała kilka słów na temat innych istotnych funkcji w sądzie. Pani sędzia odpowiadała również na liczne pytania uczniów, którzy wnikliwie obserwowali zasady organizacyjne instytucji sądowej.
Na koniec zajęć zostawiono główną atrakcję tej wycieczki,  czyli symulowaną rozprawę sądową. Każdemu z uczniów została przydzielona jakaś funkcja. Uczestnicy zajęć musieli wczuć się w odpowiednią rolę i zachować powagę tak, jakby brali udział w prawdziwej rozprawie sądowej. Niektórzy mogli przez tę krótką chwilę poczuć się jak adwokat, prokurator, ławnik czy świadek. Niecodziennie przecież ma się okazję być w sądzie i to na dodatek w tak bezstresowej sytuacji.

Takie zajęcia to najlepsza forma lekcji, która rozwija różne umiejętności u młodzieży, przy okazji uświadamiając jej wiele ważnych spraw i aspektów prawnych.

Izabela Darmofalska, Maciej Adamczyk, Jan Głowacki, kl. IIA