Dorosłość znaczy odpowiedzialność

Od początku października uczniowie naszego liceum brali udział w programie edukacyjno-profilaktycznym mającym na celu walkę z chorobą alkoholową i profilaktyką uzależnień. Program realizowany był w SODON-ie (Stołeczny Ośrodek dla Osób Nietrzeźwych- Izba Wytrzeźwień przy ulicy Kolskiej 2/4 w Warszawie).

Zajęcia z młodzieżą prowadzili pracownicy i terapeuci z ośrodka. Wramach warsztatów uczniowie zwiedzali cały budynek izby, między innymi: sale pacjentów oraz gabinet lekarski. Po zwiedzeniu budynku uczniowie udali się do sali konferencyjnej, gdzie dowiedzieli się więcej na temat samego uzależnienia od alkoholu oraz innych używek. Uczniowie zapoznali się ze skalą problemu, przerażający jest fakt, że statystycznie co piąty Polak nadużywa alkoholu, a aż co dziewiąty zmaga się z uzależnieniem. Mieli również okazję poznać cały proces i przebieg rozwoju uzależnienia oraz zasady profilaktyki i leczenia. Mimo wszystko, najbardziej w pamięci zapadła uczniom chyba atmosfera towarzysząca tym zajęciom.

Sam budynek ośrodka zrobił piorunujące wrażenie, widok ludzi, którzy na bieżąco opuszczali izbę, wywoływał różne uczucia i skłaniał do głębszych przemyśleń. Do tego obecność policji oraz nieprzyjemny, charakterystyczny zapach unoszący się w powietrzu, potęgował odczucia związane z tym miejscem. Całość sprawiała wrażenie więzienia na jedną dobę. Ciasne sale, które mieściły nawet do dziesięciu osób są zamykane, dodatkowo okna wzmacniono kratami, by uniemożliwić wydostanie się. Szokującym faktem jest, że pojedyncze osoby potrafiły spędzić tutaj nawet 280 nocy w roku, a najmłodsi pacjenci mieli zaledwie piętnaście lat.

Wizyta na Kolskiej wywarła wielkie wrażenie nie tylko na uczniach, również nauczyciele zostali zmuszeni do głębszych przemyśleń. Choroba alkoholowa jest wielkim problemem, który należy odpowiednio wcześnie zwalczać, w szczególności u młodych ludzi.

Tego typu program powinien być realizowany nie tylko wśród młodzieży, ale również i dorosłych, ponieważ alkoholizm niszczy życie nie tylko osobie uzależnionej - na skutki uzależnienia narażona jest również rodzina osoby pochłoniętej nałogiem oraz osoby otaczające ją w życiu codziennym. Uświadamianie ludzi o tym powszechnym problemie jest bardzo ważne, ponieważ może dotyczyć nas wszystkich.

Jakub Kowalewski i Antoni Strzelecki, kl.  IIA