# Drzewo dla Polski

Czym jest akcja Drzewo dla Polski?
Jest to pierwsza patriotyczno-ekologiczna akcja w Polsce  z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Dzięki niej 100 tysięcy sadzonek drzew trafiło do mieszkańców kilkunastu miast w Polsce.

Akcja została zainicjowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przy współpracy z funduszami wojewódzkimi. Odbyła się w 10 punktach w Warszawie, m.in. na Agrykoli i w Ogrodzie Saskim oraz  w 17 największych polskich miastach.
Celem akcji „Drzewo dla Polski” było uczczenie 100 rocznicy odzyskania niepodległości, jak również zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o otaczające nas środowisko, ponieważ często zapominamy o tym, co ważne i o tym, co robić, by żyło nam się lepiej.
Warunkiem otrzymania darmowej sadzonki (m.in. olszy, świerku, jarzębu, sosny, dębu) była wymiana butelek PET, puszek aluminiowych i baterii domowych na właśnie takie sadzonki, z których każda była zaopatrzona w specjalny certyfikat i instrukcję sadzenia.

W naszej szkole, w ramach wsparcia dla polskiej natury, odbył się także kiermasz ciast wykonanych z użyciem polskich jabłek. Wypieki te później były sprzedawane wraz z dodatkowym, darmowym jabłkiem dla każdego kupca. Akcja ta odbyła się 12 listopada 2018 r. podczas długich przerw w naszej szkole.

Mamy nadzieję, że w naszej szkole pojawi się więcej pomysłów na akcje, które będą miały na celu uświadamianie nam, jak ważna jest przyroda i jej ochrona.

Ema Unuckova, Natalia Grula, kl. IIA