Jazda konna - zabawa, zajawa czy sport?

W naszej szkole oprócz popularnych sportów takich, jak piłka nożna, koszykówka, siatkówka czy biegi, są sporty dużo mniej znane. Z racji, że sama jestem w grupie interdyscyplinarnych sportów chciałabym przybliżyć troszkę mój sport.
Jazda konna... Szeroki i niekiedy kontrowersyjny temat... Niektórzy mówią, że to wcale nie sport, że trzeba tylko siedzieć na koniu, a on będzie sobie biegał...A  czy Ty dałbyś radę uprawiać tę ‘’banalną”,‘’dziecięcą” zajawkę?

Jazda konna dzieli się na kilka dyscyplin. Dzisiaj skupimy się tylko na czterech z nich:
- skoki przez przeszkody
- ujeżdżenie
- WKKW
- powożenie

Powożenie to dyscyplina polegająca na pokonywaniu toru przeszkód przez zaprzęg cztero- lub dwukonny. Wymaga ogromnej precyzji, wyczucia koni i bryczki. Do sterowania końmi mamy tylko lejce i bat, nie jest to prosta sprawa prowadzić tak silne zwierzęta (koń jest dziesięciokrotnie silniejszy od dorosłego mężczyzny) nawet po prostej drodze, nie mówiąc już nic o pokonywaniu przeszkód... Do tego - kiedy koń galopuje, osiąga prędkość ok. 35km/h. Jeśli z pachołków spadnie piłeczka, jest to błąd i na konto zawodnika naliczane są punkty karne. Liczy się precyzja, panowanie na końmi i czas!

WKKW - rozwinięcie tego skrótu to: Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego. Łączy on trzy dyscypliny, a para (zawodnik i koń) poddawani są trzem próbom:
- próba ujeżdżenia
- próba skoków
- próba terenowa/crossowa
Próba ujeżdżeniowa polega na zaprezentowaniu programu ujeżdżenia, najczęściej wymyślonego przez zawodnika bądź jego trenera. Zawodnik przed zawodami na stronie Polskiego Związku Jeździeckiego lub na stronie stajni, w której organizowane są starty, powinien zapoznać się z elementami obowiązkowymi. W wyższych klasach liczy się także dopasowanie programu do muzyki tak, aby koń poruszał się w jej rytm. Próba skokowa polega na pokonaniu toru przeszkód na wysokości 100 lub 110 cm, zawodnik oceniany jest za każdą zrzutkę, liczy się także czas! Próba terenowa, czyli coś co wyróżnia WKKW, polega na pokonaniu toru przeszkód, tylko że tu przeszkody rozstawione są w terenie, a trasa, którą musi pokonać para, ma od 1,5 do nawet 6 KILOMETRÓW. Tu liczy się głównie czas, błędy mogą wystąpić tu przeważnie na rowie z wodą.

Link do takiego przejazdu z kamerki umieszczonej na kasku zawodnika - https://www.youtube.com/watch?v=EcNYC-vUoSM

Ujeżdżenie to piękna dyscyplina. Zawodnicy porozumiewają się z końmi sygnałami, których ludzie niezwiązani z końmi nawet nie zauważą. Zawody dzielą się na takie, w których cały pokazywany przez parę program został wymyślony przez sędziów PZJ oraz na program dowolny wymyślony przez zawodnika z elementami obowiązkowymi. Zawodnicy oceniani są w procentach. Za cały przejazd, wszystkie elementy i wrażenie ogólne para może uzyskać 100%, jednak wyniki około 65% są już bardzo wysokie. Obserwatorzy nie zauważają żadnego błędu, jednak komisja sędziowska może uznać, że koń szedł w którymś elemencie za mocno zadem lub podniósł nogę za nisko. Metoda oceniania pokazuje, jak trudną dyscypliną jest ujeżdżenie.

Skoki przez przeszkody jest to także moja dyscyplina. Polega na pokonaniu toru przeszkód w odpowiedniej kolejności, bez błędów i w jak najlepszym czasie. Na zawodach przeszkody mają od 50 cm do 160cm wysokości. W konkursie potęgi skoku mur ma nawet ponad 2 METRY. Rekord skoku wynosi obecnie 2 metry i 47 cm, dokonał tego kapitan Alberto Larraguibel Morales na koniu Huaso V w lutym 1949 roku w Chile.

Link do przejazdu pięciokrotnego Mistrza Polski Seniorów, najwyżej sklasyfikowanego Polaka w światowym rankingu FEI: Jarosława Skrzyczyńskiego na mistrzostwach Europy - https://www.youtube.com/watch?v=J17KaFuDc2w

Jazda konna to - tak jak wspomniałam temat kontrowersyjny - dla mnie to zdecydowanie sport. Piękny, niełatwy, wymagający wielu wyrzeczeń i odwagi, niebezpieczny sport, ale także pasja. Tu nie można powiedzieć "wygrałam/em", tu wygrywa para: koń i jeździec. Razem codziennie trenują, wylewają pot, czasem nawet łzy. Koń jest nie tylko partnerem w tym sporcie, ale także przyjacielem. Często zdarza się, że koń ratuje przed zrzutką, upadkiem, a nawet ratuje nam życie. Zaufanie do zwierzęcia, które może nas zabić jednym ruchem i okazanie mu miłości skutkuje długą, szczerą przyjaźnią. Właśnie dlatego uważam, że warto uprawiać ten sport.

Katarzyna Białecka, kl. IIA

* tekst przygotowany w ramach zajęć z edukacji medialnej przowadzonych przez p. prof. Edytę Cap