Podsumowanie VIII edycji ogólnopolskiego projektu IPN "O tym nie wolno zapomnieć - spotkania z kobietami, które przeżyły piekło obozów i łagrów"

Od czterech lat uczniowie naszej szkoły biorą udział w tym projekcie. Opiekunem i koordynatorem projektu jest wicedyrektor ds. pedagogicznych – Pani Dorota Rutkowska-Zając. Każdego roku nasze prace przygotowywane pod kierunkiem Pani Rutkowskiej-Zając zajmują wysokie miejsca w ogólnopolskiej klasyfikacji.

Realizując ten projekt uczniowie mieli za zadanie spotkać się z byłą więźniarką obozu Ravensbruck (lub osobą, która była deportowana w czasie II wojny światowej do Związku Radzieckiego), przeprowadzić wywiad i stworzyć materiał filmowy mówiący o tamtych, jakże trudnych, chwilach. Uczniowie przygotowując swoje prace poznali zasady tworzenia notacji historycznej.

Celem projektu było m. in. przekazanie uczniom wiedzy o funkcjonowaniu systemów totalitarnych: nazizmu i komunizmu. Projekt był niezapomnianą lekcją żywej historii, która uczy tolerancji, wrażliwości i zrozumienia dla drugiego człowieka. Od roku szkolnego 2016/2017 projekt został objęty patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Agaty Kornhauser–Dudy.

W dniu 21 kwietnia odbyła się uroczystość, podczas której przedstawiono wyróżnione prace z 9 szkół z całej Polski w obecności 11 ocalałych więźniarek obozu Ravensbruck. Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów: Marcin Kuk i Paweł Frelik. Podczas prezentacji uczniowie byli bardzo przejęci mówiąc o przeżyciach Pań, które również nie kryły wzruszenia widząc tak duże zaangażowanie młodzieży.

Wieczorem, tego samego dnia, uczniowie spotkali się z Pierwszą Damą RP – Panią Agatą Kornhauser–Dudą. Uczniowie podzielili się swoimi refleksjami o realizowanym projekcie. Najważniejszą sprawą dla młodych ludzi był bezpośredni kontakt ze starszymi ludźmi. Podczas spotkań uczniowie często widzieli wzruszenie, jakie towarzyszyło opowiadaniom o tych bardzo ciężkich czasach.

W niedzielę odbyły się centralne uroczystości 73. Rocznicy wyzwolenia więźniów obozu koncentracyjnego Ravensbruck, w których udział wzięła Pierwsza Dama RP. Złożono kwiaty i zapalono znicze przy pomniku „Niosąca”. Odbyła się również msza św. w języku polskim celebrowana przez arcybiskupa Andrzeja Dzięgę, metropolitę szczecińsko–kamińskiego.

Ravensbruck to dzielnica niemieckiego miasta Fustenberg, położonego nad jeziorem Schwedt. To właśnie tu w 1938 r. na rozkaz Heinricha Himmlera rozpoczęto budowę największego na terenie Niemiec obozu dla kobiet. Pierwsze Polki, które trafiły do obozu, były działaczkami towarzystw społeczno–oświatowych, Związku Polaków w Niemczech, Związku Harcerstwa Polskiego. Do obozu trafiło około 40 tysięcy polskich kobiet i dziewcząt. Pochodziły one z rodzin inteligenckich. W większości były zaangażowane w działalność Armii Krajowej. Więźniarki były zmuszane do niewolniczej pracy. Budowały drogi, pracowały przy produkcji amunicji i uzbrojenia. Na grupie polskich więźniarek przeprowadzano eksperymenty pseudomedyczne, w wyniku których prawie wszystkie traciły życie lub zostawały kalekami. Niemcy nazywali je „królikami”, a z czasem „królami” ze względu na odwagę.

Do obozu Ravensbruck trafiły też kobiety i dziewczęta z walczącej podczas powstania Warszawy. Pierwsze transporty zaczęły przychodzić w połowie sierpnia 1944. Pod koniec 1944 na terenie obozu została wybudowana komora gazowa. Poniosło w niej śmierć około 6 tysięcy osób. Popiół ze spalonych ciał Niemcy wrzucali do jeziora. W związku z tym, każdego roku podczas uroczystości wyzwolenia obozu do jeziora wrzucane są róże.

W obozie koncentracyjnym Ravensbruck i jego 40 podobozach więziono około 140 tysięcy kobiet, mężczyzn i dzieci. Dziesiątki tysięcy więźniarek zmarło wskutek katastrofalnych warunków panujących w obozie.

Zwiedzając obóz można zobaczyć ogromną księgę , w której znajduje się 13 tysięcy nazwisk więźniów. Niemcom udało się przed zajęciem obozu przez Armię Czerwoną zniszczyć prawie całą dokumentację obozu.

J. Jagielska