Przechodniu powiedz wszystkim, że polegliśmy z honorem...

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

„Przechodniu powiedz wszystkim, że polegliśmy z honorem. Ducha oddaliśmy Bogu, serca Polsce, ciało ziemi włoskiej”

12 maja 2017, w rocznicę śmierci Władyslawa Andersa, uczczono pamięć o bohaterach spod Monte Cassino ceremonią przed warszawskim pomnikiem im poświęconym. W uroczystości wzięli udział weterani walk, których znamy z uroczystości w szkole oraz m. in. córka Generała Władysława Andersa – Pani Senator RP - Anna Maria Anders. Delegacja naszej szkoły złożyła wieniec pod pomnikiem.Uroczystość zakończyła odegrana przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojska Polskiego pieśń „Czerwone Maki na Monte Cassino”.

Oto jak określił to miejsce Władysław Anders we wspomnieniach „Bez ostatniego rozdziału”:

„Ten to masyw Monte Cassino o rozmiarach 4-6 km szerokości i ok. 8 km długości, silnie obronny z natury, Niemcy należycie wyzyskali, a techniką umocnień niebywale spotęgowali jego obronność. Podstawą obrony był wspaniały system ogni wszystkich broni, wzajemnie się uzupełniających i flankujących, pozwalającej na wielkie koncentracje ognia w dowolnym punkcie. Natarcie na jakikolwiek przedmiot w tym węźle wywoływało automatycznie ognie flankujące z wielu innych źródeł ogniowych. W tym tkwiła główna siła obrony.”

W takim terenie miał walczyć żołnierz 2-go Korpusu Polskiego!

W dniu zdobycia klasztoru na Monte Cassino gen. Władysław Anders zwrócił się do żołnierzy 2. Korpusu Polskiego słowami:

„Zwycięstwo nasze osiągnięte zostało wspaniałym wysiłkiem i współdziałaniem obu dywizji piechoty, oddziałów czołgów, całej naszej artylerii, saperów, łączności oraz wszystkich pozostałych broni i służb biorących udział w bitwie.

Oddaję hołd poległym naszym bohaterów, których dusze stoją dziś przed Najwyższym Sędzią, a których ciała ku wiecznej pamięci tego czynu spoczną na cmentarzu polskim pod klasztorem Monte Cassino.

Wyrażam moje największe uznanie żołnierzom wszystkich stopni za ich bohaterstwo i niestrudzony wysiłek w tym boju ku chwale Ojczyzny”. („Bez ostatniego rozdziału”) Brytyjski historyk Matthew Parker napisał: „Bitwa o Cassino – największa lądowa bitwa
w Europie – była najcięższą i najkrwawszą z walk zachodnich aliantów z niemieckim Wehrmachtem na wszystkich frontach drugiej wojny światowej”.

certyfikat

Dobry Start logo

Sportowy Anders

c622ff1183b7fb00f9316af3e574016f facebook logo black png facebook logo 400 400

um baner 500